Michal Nejtek: Graphic Symphony

Premiéra: 2. října 2019, Grafická škola Praha Hellichova / VOŠG a SPŠG Hellichova

trio NTS (Michal Nejtek - syntezátor / sampler + elektronika, Petr Tichý – elektronika, Štěpán Smetáček - steel kytara + elektronika), Pavel Hora - tiskařský stroj


Kompozice pro NTS trio obsahuje mimo jiné zvuky tiskařských strojů, výtahu nebo školní zvonění. Cílem bylo „nasát“ zvuky prostoru a přetvořit je v kompozici, nikoliv do prostoru implantovat zvuky či nástroje nepůvodní a vytvářet dojem „koncertu“. Muzikanti měli naopak co nejvíce splynout s prostředím – jsou ostatně dělníky zvuku, stejně jako je operátor polygrafického stroje dělníkem obrazu.

Michal Nejtek (*1977) absolvoval Konzervatoř v Teplicích, HAMU v Praze a JAMU v Brně. Píše symfonickou i komorní hudbu, věnuje se scénickým projektům a hudbě pro divadlo. Získal objednávky od festivalů Donaueschinger Musiktage, Varšavský podzim a Pražské jaro, pro ND v Brně vytvořil operu Pravidla slušného chování v moderní společnosti. Jeho skladby uvádí Orchestr Berg či Ensemble MoEns. Byl klavíristou a dramaturgem Agon Orchestra, spolupracuje se skupinou The Plastic People of the Universe. Hraje v souborech NTS a Michal Pavlíček a Trio. Učí na katedře skladby HAMU, občas píše do časopisu Harmonie. V umění oceňuje hlavně pravdivost a originalitu.
www.nejtek.cz