Jonáš Starý: Euterpé

Premiéra: 4. listopadu 2020, Konzervatoř Jana Deyla

Anna Romanovská Fliegerová – housle, Helena Vovsová – viola, Helena Velická – violoncello, Štěpán Hon – bicí, Ondřej Štochl – dirigent


Euterpé je v řecké mytologii múzou hudby. Při této příležitosti se Euterpé vtělila do podoby sirény, jejíž pronikavý a příjemně dráždivý tón inspiruje k tvorbě. Mytické Sirény lákají svým zpěvem námořníky ke svému ostrovu, kde jejich lodě ztroskotají na útesech. Legenda praví, že ten, kdo se chce nad múzy povyšovat, přijde o svůj zrak, sluch i hlas a ten, kdo se jich chce zmocnit, bude zabit bohy.

Jonáš Starý (*1995) studuje kompozici u Ondřeje Štochla na Konzervatoři Jana Deyla v Praze. Pravidelně navštěvuje kroměřížské kompoziční kurzy Postfest pod vedením Ondřeje Štochla, Petera Grahama, Pavla Zemka Nováka a Alberta Breiera. K hudbě inklinoval od malička, původně poslouchal především metal a rock a do vážné hudby se jako posluchač zamiloval až ke konci základní školy. Ve své tvorbě se zaměřuje především na detail, je mu blízký hudební svět exprese, experimentu a spontaneity.